Wybór właściwego alkomatu

Tematyka alkomatów stała się popularna w mediach w momencie, gdy władze zaczęły rozważać obowiązkowe ich stosowanie. Jednak pomiary, na które pozwalają najtańsze alkomaty a więc łatwo dostępne dla kierowców nie są na tyle dokładne, by mogły stanowić jakiekolwiek wskazanie dotyczące tego, czy kierowca ma możliwość prowadzenia pojazdu zgodnie z prawem czy też nie, gdy spożywał alkohol. Z tego powodu władze bardzo szybko wycofały się z pomysłu obowiązkowego posiadania alkomatu w pojazdach, gdyż koszty dla kierowców byłyby wysokie. Jednocześnie alkomaty w Polsce muszą dokonywać pomiaru bardzo niskiego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu w stosunku do norm prawnych stosowanych w wielu innych krajach europejskich, co przekłada się na większą trudność we wskazaniu, czy została przekroczone dawka dwóch promili stężenia alkoholu we krwi u kierowców.

Alkomaty jednorazowe

Najbardziej popularnymi na rynku alkomatami są alkomaty jednorazowe

Ich atutem jest przede wszystkim cena. Oczywiście taki alkomat bardzo często dostępny na stacjach benzynowych nie daje dobrych pomiarów, które dawałyby pewność kierowcom, że stężenie alkoholu nie przekroczyło dawki, która mogłaby spowodować problemy z prawem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na alkomaty elektrochemiczne, które są znacznie bardziej dokładne w pomiarach. Jednak w odróżnieniu od wszystkich alkomatów jednorazowych alkomaty wielokrotnego użytku muszą być kalibrowane, co oczywiście wymusza pewne wydatki przy korzystaniu z takich alkomatów.

alko76

Producent alkomatu

Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych produktów duże znaczenie ma producent alkomatu. Renomowani producenci alkomatów są w stanie zapewnić znacznie lepsze produkty, które są czulsze i są w stanie podawać dokładniejsze wyniki. Oczywiście alkomaty renomowanych producentów są droższe, jednak w wielu przypadkach warto postawić na lepszej jakości wyroby, zwłaszcza gdy alkomat ma dać pewność, co do wykonanych pomiarów. Bardzo ważne jest również kupowanie alkomatów w sprawdzonych sklepach, gdyż na rynku alkomatów można trafić na wiele podrobionych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *